Ankara Güneykent Projesi'nin yeri neresi?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Ticaret Odası (ATO) Kongre Merkezi’nde Ankara projelerini tanıttı. (25 Mayıs 2011) Erdoğan, Ankara’nın nüfusunun 5 milyona yaklaştığını ifade ederek, “Böyle bir nüfus projeksiyonu yapılmadığı için, Ankara’da kentleşme çok çarpık şekilde gelişti” dedi. Erdoğan, projeleri için şunları söyledi:
 Ankara için en önemli projenin Güneykent adı verilen Ankara’daki ikinci şehir projesi olduğunu, İstanbul’da olduğu gibi Ankara’da da ikinci bir şehir kurulacağını ifade eden Erdoğan "projeyle Ankara’ya 500 bin kişilik yeni bir şehir kazandırmış olacağız. Sadece konut, uydu kent olarak değil, Ankara’nın önemli bir merkezi, bir yaşam alanı olarak bu şehri tasarlıyoruz. İstanbul’da olduğu gibi, bu gecekondu bölgelerinden ’ben oraya yerleşmek isterim’ diyen kardeşlerimizi hemen oralara taşıyabileceğiz. Yani yer sıkıntısı olmasın. Şehrin kurulacağı alan hakkında şimdilik bilgi vermiyoruz. Ancak çalışmalarımız büyük oranda tamam, 12 Haziran’ın hemen ardından bu çalışmaları somutlaştırmaya başlayacak ve bununla birlikte uygulama projesine hemen bir yılı müteakiben başlamış olacağız" dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara’nın güneyine, “Güneykent” adıyla yeni bir şehir kurulacağını söylerken yerini açıklamadı. TMOMB Şehir Plancıları Odası Genel Başkanı Necati Uyar da Başbakan’ın “yeri belli değil” dediği Güneykent Projesi’nin 2008’den beri var olduğunu savundu. Güneykent’in Gölbaşı’na kurulmak istendiğini belirten Uyar, oda olarak buna itiraz ettiklerini ve hem İdare Mahkemesi hem de Danıştay kararı ile planının iptal edildiğini anımsattı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Bu Siteyi Paylaşın: